Açık Köklü Fidan Nedir?

Açık Köklü Fidan Nedir

Açık Köklü Fidan Nedir?

Açık köklü fidan kökleri açıkta olan tüplü olmayan fidanlardır. Açık köklü fidanlar kasım ayının 15’inden yada 20’sinden sonra sökülerek satışa hazır hale getirilir. Bu tip fidanlar kasım ayının ortasından mart ayına kadar dikilebilir. Açık köklü fidanları sökmek için kasım ayının sonunu beklemenin sebebi, bu aylarda fidan köklerinin tamamen uykuya geçmesidir. Fidanlar bütün yapraklarını dökerek kasım ayının sonuna doğru uykuya geçer. Böylece sökülüp gönderilerek başka bölgelere dikilebilecek duruma gelir.

Fidanlar boylarına göre sınıflandırılır. Birbirine yakın boylardaki fidanlar birleştirilerek bir bağ yapılır. Kişilerin fidan boyu isteklerine göre fidanlar gönderilir. Genellikle fidanlar 1 metrenin altında, 1 metre ile 2 metre arasında ve 2 metrenin üzerinde olarak ayrılarak bağ yapılırlar.

Açık köklü fidanlar uykuya geçmiş oldukları için tüm yapraklarını dökmüş olur. Size yapraksız, uzun kahverengi gövdesi ve kökleri ile gelir. Eğer hava şartları uygunsa açık köklü fidanları hemen dikebilirsiniz. Hava şartları uygun değilse kökleri toprak veya kumun içine gömerek bekletebilirsiniz. Hastalık kapmaması, soğuktan etkilenmemesi ve direncini kaybetmemesi için köklerin uzun süre açıkta kalmaması gerekmektedir. Açık köklü fidan nedir diye düşünüldüğünde kökleri açıkta bulunan fidanlar akla gelebilir.

Bu gönderiyi paylaş