Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz fidanı çeşitleri her iklime, rakıma yani dikilecek yerin denizden yüksekliğine göre değişkenlik gösterebilir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ceviz fidanı yetişebilir. Özellikle ülkemizde ceviz ağaçlarının yetişmesi sebebiyle

Yabancı Tür Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri

Chandler (Çetnır) Ceviz Çeşidi: Amerikan menşeili bir çeşittir. Deniz kenarı yerlerden başlayarak, 1000 metre rakıma kadar olan bölgelerde dikimi yapılabilir. Yalnız donlara dayanıklı bir çeşit değildir. Bu sebeple don olan bölgelerde dikimi yapılmamalıdır. Tozlayıcı çeşit olarak Franquette çeşidi uygundur. Eylül ayının ortasında hasat edilir.

Fernor Ceviz Çeşidi: Fransız menşeili bir çeşittir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar donlarına karşı oldukça dayanıklıdır. 1000 rakımın üzerindeki bölgelerde kışlar soğuk geçtiği ve don olayları çok olduğu için tercih edilir. Tozlayıcı çeşit olarak Fernette çeşidi oldukça uygundur. Eylül ayının sonlarında hasat edilir.

Fernette Ceviz Çeşidi: Fernor ceviz ağacının tozlayıcısı olarak bilinen fernette, tozlama oranı yüksek olan bir çeşittir. Fernor gibi Fransız bir ceviz çeşididir. Meyveleri kabuktan kolay ayrılır.

Franquette Ceviz Çeşidi: Tozlayıcı bir çeşittir. Daha çok chandler ceviz çeşidinin tozlaması için uygundur. Fransız orijinlidir. Ağaçları dikine gelişir.

Pedro Ceviz Çeşidi: Herkes tarafından bilinen pedro ceviz çeşidi, Fransız orijinlidir. Düşük rakımlı ve daha çok ılıman olan bölgelere dikimi yapılır. 1000 metre rakımın altında olan bölgelere uygundur. Kendi kendini tozlayan bir çeşittir.

Ronde de Montignac Ceviz Çeşidi: Güçlü bir ağaç yapısı vardır. İlkbahar geç donlarına ve sonbahar donlarına karşı dayanıklıdır. Fernor cevizi ile aynı zamanda çiçeklenir ve hasat edilir. Bu sebeple fernorun tozlayıcısı olarak kullanılabilir. 7 yaşından sonra meyve verimi artar.

Yerli Tür Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri

Kaman 1 Ceviz Çeşidi: İlkbahar donlarından etkilenmeyen bir çeşittir. Kaman 1 ceviz fidanı daha çok iç bölgeler ve karasal iklim için uygundur, kıyı kesimlerinde tercih edilmez. Eylül ayının son zamanlarında hasat edilir. Ortalama meyve ağırlığı 11 gram civarındadır.

Yalova Ceviz Çeşidi: Yalova 1, 2, 3 ve 4 ceviz çeşidi olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma kıyı bölgelere ve iç kesimlere dikilmesi sebebiyle farklılık göstermiştir. Yalova 2 çeşidi artık üretilmemektedir. Tüm çeşitleri eylül ayı sonlarına doğru hasat edilir.

Şebin Ceviz Çeşidi: Kıyı bölgelerine nazaran iç bölgelere daha uygun bir ceviz çeşididir. Yerli ceviz çeşitleri arasında çokça tercih edilir. Sulama, güneş yanıklığı ve iç kurduna karşı hassas bir çeşittir. Tozlayıcıları Yalova 3 ve Bilecik çeşitleridir.

Bilecik Ceviz Çeşidi: İlkbahar donlarından etkilenmeyen bir çeşittir. İç bölgelere uygundur. Eylül ayı sonlarında hasat edilir. Tozlayıcıları Yalova 3 ve Şebin çeşitleridir.

Bu gönderiyi paylaş