Ceviz Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Ceviz Fidanı Dikimi

Ceviz Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Bölge için doğru ceviz fidanı seçildikten sonra en önemli husus ceviz fidanının doğru şekilde dikilmesidir. Ceviz fidanı dikimi sırasında yapılan hatalar nedeniyle fidanlarda kuruma, zarar görme gibi durumlar gözlenebilir. Bu durum da fidan kaybına dolayısıyla iş gücü, zaman ve para kaybına sebep olur.

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

  1. Tarlanın Dikime Hazırlanması: Fidanların dikim yapılacağı tarlada uzun süredir herhangi bir şey yetiştirilmiyorsa mutlaka dikimden önce tarlanın pullukla derin bir şekilde sürülmesi gerekmektedir. Pullukla derin sürüm yapıldıktan sonra tırmıkla toprak düzeltilir. Toprağın türü de ceviz fidanı dikimi için önem taşımaktadır. Ceviz birçok toprak türüne uyum sağlamasının yanında kireçli toprakları sevmez ve kökleri kireç oranı yüksek olan topraklarda gelişemez.
  2. Fidan Dikim Yerlerinin Belirlenmesi: Fidan dikim yerlerinin belirlenmesi işlemi oldukça önemli bir işlemdir. Büyük arazilerde ölçüm cihazıyla işlem yapılabileceği gibi metre ile de fidanlar arası mesafe ölçülebilir. Metre ile ölçüm yapıldıktan sonra ip yardımı ile fidanların yerleri belirlenebilir. Fidanların dikileceği çukurlar rastgele yerlerde açılmamalıdır. Doğru sıra arası ve sıra üzeri mesafeler belirlenmezse fidanlar büyüyerek ağaç olduğunda dalları birbirine çarpabilir ve çeşitli sorunlar oluşabilir.
  3. Fidan Dikim Çukurlarının Açılması: Fidanların dikileceği çukurların 2-3 ay önceden açılması gerekmektedir. Çünkü önceden açılan çukurlardaki toprak güneş görür, oksijen alırsa fidanlar daha iyi gelişir. Fidan dikim çukurları iş makinesiyle açılacaksa 1 metre derinliğe kadar çukurlar açılmalıdır. Eğer dikim çukurları el yordamıyla açılacaksa 60 cm genişliğinde ve 50 cm çapında çukurlar açılmalıdır.
  4. Dikim Çukurlarına Gübre İlavesi: Fidanların daha iyi gelişmesi için dikim çukurlarına yanmış hayvan gübresi ilave edilebilir. Direk dikim çukurunun içine hayvan gübresi ilave etmek yerine dikim çukurlarından çıkan topraklar yanmış hayvan gübresi ile karıştırılarak fidanlar dikildikten sonra tekrar çukurlara doldurulabilir. Yanmış hayvan gübresi yerine kompoze gübre de kullanabilirsiniz. 100 gr kadar kompoze gübre dikim çukuruna atılabilir. Yalnız kompoze gübreler fidan kökleri ile temas etmemelidir. Bu nedenle dikim çukurlarına kompoze gübre koyduktan sonra üzerini bir miktar toprak ile örtüp fidanı öyle dikmelisiniz. Fidan kökünün kompoze gübre ile temas etmediğinden emin olmalısınız.
  5. Fidanların Dikilmesi: Gübre ilavesinden sonra fidanlar aşı yeri 5-10 cm topraktan yukarıda kalacak şekilde fidanlar dikilmelidir. Kesinlikle aşı yeri toprağın altında kalmamalıdır.
  6. Dikim Sonrası Can Suyu: Dikimden sonra fidan başına 10 litre gelecek şekilde fidanlara can suyu verilmelidir. Can suyu fidanlar için çok önemlidir.
  7. Destek Çubuğu: Özellikle rüzgarın yoğun olduğu bölgelerde fidanların rüzgardan etkilenmemesi için fidanların 10 cm kadar uzağına destek çubuğu dikilmelidir. Fidanı kesmeyecek şekilde bir bez parçası ile destek çubuğu fidana bağlanmalıdır.

Ceviz fidanı dikimi hakkında yardım almak isterseniz, Marka Fidan destek hattından yardım alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş