Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz fidanları tüplü ve açık köklü olarak iki şekilde yetiştirilmektedir. Tüplü ve açık köklü fidanların dikimi farklı zamanlarda yapılır.

Tüplü (Poşetli) Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Poşetli yani diğer adıyla tüplü ceviz fidanı ne zaman dikilir sorusuna cevap verecek olursak, bu fidanlar yılın her mevsiminde yani 12 ay boyunca dikilebilir. Fidanların köklerinin poşet içinde yani toprağa sarılmış olması sebebiyle tüplü fidanların her mevsim dikimi gerçekleştirilebilir. Fidanların kökleri toprağa bağlı olduğu için, kargo ile gönderilirken de bu poşetler içinde topraklı şekilde gönderilir. Böylelikle fidanların diriliği dikildikten sonra da korunmaktadır.

Tüplü fidanlar serada yetiştirilir. Tüplü fidanların serada yetiştirilmesinden dolayı mevsimsel yani hava şartları ile ilgili bir kısıtlama olmaz. Çünkü seralarda hava koşulları kontrol altına alınarak fidanlar yetiştirilir.

Her mevsim tüplü fidan dikimi gerçekleştirileceğini belirtsek bile bölgelerin özelliklerine göre tüplü fidan dikim zamanları farklılık gösterebilir. İşte bölgelere ve mevsimlere göre tüplü ceviz fidanı dikim zamanları:

  • Kış ve yaz mevsimleri normal şartlarda geçiyor ise: Yaz ayları sıcak ve kış ayları da normal yağış alarak geçiyorsa tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayında dikilebilir.
  • Kış ayları çok soğuk, yaz ayları normal şartlarda geçiyor ise: Kış ayları çok soğuk ve sert geçen bölgelerde bu aylarda fidan dikimi yapılması kesinlikle önerilmez. Hava şartları aşırı yağışlı, karlı ve don olayları oluyorsa, bu şekilde soğuk hava koşulları fidan toprağa dikilse bile kök gelişimini engelleyebilir. Bu nedenle, soğukların çok olduğu ve kış aylarının sert geçtiği bu bölgelerde nisan sonu, mayıs ve haziran aylarında dikim yapılabilir. Bu aylarda dikim yapıldığında fidan bir sonraki kış aylarına kadar toprağa köklerini salarak tutunabilir.
  • Kış ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor ise: Kış ayları ılık geçiyor ise sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında dikim yapılabilir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçiyor ise, yeterli sulama koşulları sağlanırsa yaz aylarında da dikim yapılabilir.

Fernor tüplü ceviz fidanı ve chandler tüplü ceviz fidanı siparişi hemen verebilirsiniz.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Açık köklü ceviz fidanları kesinlikle kış dinlenmesine geçtiği zaman sökümü yapılmalı ve dikimi yapılacak kişiye o şekilde gönderilmelidir. Fidanlar kış dinlenmesine geçmeden sökümü yapılırsa, köklerle birlikte fidan zarar görür ve dikim yapıldığında donlara yakalanarak kurur.

Fidan yetiştirdiğimiz Bandırma bölgesinde fidanların yapraklarını dökerek kış dinlenmesine geçtiği zaman, kasım aylarının ortasından sonra başlayarak mart ayının ortalarına kadar devam eder. Bu nedenle, açık köklü ceviz fidanı alarak dikim yapmak isterseniz mutlaka kasım ayının ortasından sonraki tarihleri tercih etmelisiniz. Satış yapmak amacıyla ekim sonu ya da kasım başı size açık köklü ceviz fidanı göndereceğini söyleyen kişilere itibar etmemelisiniz.

Bölgelere ve mevsimlere göre açık köklü ceviz fidanı dikim zamanları:

  • Yaz ve kış ayları normal şartlarda geçiyorsa: Bu tür bölgelerde ocak ayı ve şubat ayının başları çok soğuk olduğu ve don olayları yaşanabileceği için bu zamanlarda dikim yapılmaması önerilir. Kasım sonu, aralık ayı ve şubat sonu mart ayı başında dikim yapılmasında sakınca yoktur.
  • Kış ayları soğuk ve yaz ayları normal geçiyorsa: Kış ayları soğuk geçtiği için, don olayları bu bölgelerde çok sık görülür. Bu sebeple kış aylarında yani kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında dikim yapılması tavsiye edilmez. İlkbahar ayları geldiğinde mart ve nisan aylarında açık köklü ceviz fidanı dikimi yapılabilir.
  • Kış ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyorsa: Bu bölgelerde kış ayları boyunca yani kasım sonundan mart ayı sonuna kadar açık köklü ceviz fidanı dikimi yapılabilir.

Fernor açık köklü ceviz fidanı ve chandler açık köklü ceviz fidanı siparişi verin, kapınıza kadar fidanları getirelim.

Görüldüğü gibi, ceviz fidanı dikim zamanları değişiklik göstermektedir. Böylelikle cevizin ne zaman dikileceğine aslında siz karar vermektesiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş