Tüplü Fidan Mı Açık Köklü Fidan Mı Tercih Edilmelidir?

Tüplü Fidan Mı Açık Köklü Fidan Mı Tercih Edilmelidir?

Tüplü Fidan Mı Açık Köklü Fidan Mı Tercih Edilmelidir?

Yeni fidan dikecek olan kişiler tüplü fidan mı yoksa açık köklü fidan mı dikeceklerine karar vermelidir. Fidan dikimi, fidan dikim zamanları ve uygulanacak yöntemler araştırılırken öncelikle ne çeşit fidan tercih edileceğine karar verilmelidir. Tüplü fidan ve açık köklü fidanın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Peki tüplü fidan mı yoksa açık köklü fidan mı tercih edilmelidir?

Fidan çeşidine karar verirken öncelikle karar verilmesi gereken ne zaman dikim yapacağınızdır. Eğer mart ayı ile eylül ayları arasında dikim yapacaksanız mutlaka tüplü fidan tercih etmelisiniz. Tüplü fidanlar yılın 12 ayında dikim yapılsa da kasım ve mart ayları arasında açık köklü fidan sezonu olduğu için açık köklü fidan dikimi yapmak daha uygundur.

Açık köklü fidanlarda boy olarak sınırlama yoktur. 50 cm’in altında fidanlar olabileceği gibi 2 metrenin üzerindeki boyda fidanlar da mevcuttur. Tüplü fidanlar ise aşı yerinden itibaren ortalama 80 cm civarındadır. Eğer uzun boylu fidanlardan isterseniz açık köklü, kısa boylu tercih ederseniz tüplü fidan dikebilirsiniz.

Tüplü fidanlarda kökler tüpün içinde bir miktar toprağa tutunmuş haldeyken açık köklü fidanlarda kökler uykuya geçmiş durumda, açıktadır. Tüplerin içinde kökleri görmek mümkün değildir. Bu nedenle tüplü fidanların bilinen fidancılardan alınması daha uygundur. Daha ucuza fidan almayı düşünerek herhangi bir fidancıdan tüplü fidan alırsanız kökler hastalıklı olabilir. Bunu tam olarak kestiremezsiniz. Açık köklü fidanlarda ise fidanların kökleri açıkta olduğu için rahatlıkla görülebilir.

Tüplü fidanları kargo ile her yere kırılmadan zarar görmeden göndermek mümkündür. Fakat açık köklü fidanların kökleri açıkta olduğu için uzak yerlere giderken kökler zarar görebilir. Bu yüzden  Marka Fidan olarak bu gibi önlemleri alarak, özenle paketleyerek gönderiyoruz. Ayrıca tüplü fidan mı yoksa açık köklü fidan mı tercih edilmelidir yazımızda olduğu gibi sizlere her türlü desteği sağlıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş