Tüplü Fidan Nedir?

Tüplü Fidan Nedir?

Tüplü Fidan Nedir?

Kış aylarında özellikle kasım ayı ile mart ayları arasında fidan dikimi yapmak isteyenler açık köklü fidanları tercih ederler. Peki bu aylar dışında ya da yaz aylarında dikim yapmak isteyenler hangi fidanları tercih etmelidir?

Yaz aylarındaki fidan ihtiyacına cevap vermek amacıyla tüplü fidanların üretimi başlamıştır. Tüplü fidanın diğer adı da torbalı fidandır. Tüplü fidanlarda, fidanların kökleri siyah tüp adı verilen torbaların içindedir. Yani tüplü fidan; kökleri bir miktar toprağın içinde olan, poşetli fidanlardır.

Tüplü fidanlar yılın 12 ayında da dikilebilir.
Köklerin bir miktar toprağa tutulması, açıkta olmaması her bölgeye gönderilmesi açısından avantajlıdır. Uzun yollara, uzak bölgelere rahatlıkla gönderilebilen fidanlardır. Çünkü kökleri açıkta olmadığı için yolda giderken zarar görmez. Boyları aşı yerinden itibaren 80 cm civarındadır. İlk yıl açık köklü fidana göre kısa boylu görünse de sonradan gelişim gösterebilir.

Tüplü fidanların üst kısımları yeşildir.
Tüpler aşı yerinin 5-6 cm kadar aşağısında kalmalıdır. Yani aşı yeri tüpün üzerinde olmalıdır. Aşı yerinin üzerinden 2 yada 3 dal yapmış da olabilir. Yaprakları yeşil ve bakımlı olmalıdır. Bazılarının üzerinde meyve bile görmek mümkündür.

Bu gönderiyi paylaş